Obligacje przychodowe są specyficzną odmianą obligacji komunalnych. Mogą je emitować zarówno samorządy, jak i spółki komunalne.
Co je odróżnia od zwykłych obligacji to fakt, że środki z emisji muszą być przeznaczone na finansowanie realizacji określonego przedsięwzięcia, a źródła ich spłaty muszą być konkretnie wskazane, np. opłaty z taryfy wodno-kanalizacyjnej, przychody z czynszów mieszkań komunalnych czy opłaty parkingowe.
Zaletą dla samorządów jest wyłączenie spłat odsetek i kapitału obligacji z limitu art. 243 ufp, a wadą dość skomplikowana konstrukcja prawna i ekonomiczna w porównaniu z poprzednimi produktami.
Cechy charakterystyczne obligacji przychodowych:

Etapy procesu finansowania
- określenie przedsięwzięcia, zidentyfikowanie strumienia przychodów
- wybór organizatora emisji obligacji (agent emisji, agent płatniczy, depozytariusz, dealer)
- ustalenie treści dokumentów finansowania (umowy programu, warunków emisji obligacji, umowy wsparcia)
- podjęcie uchwały o emisji obligacji
- uzyskanie ratingu
- przygotowanie propozycji nabycia, skierowanie jej do inwestorów, otrzymanie deklaracji nabycia i przydział obligacji
Korzyści emisji obligacji przychodowych
Obligacje przychodowe mogą być skutecznym oraz efektywnym sposobem pozyskiwania finansowania dla wieloletnich projektów z zakresu ochrony środowiska oraz projektów infrastrukturalnych.
O atrakcyjności tego instrumentu przesadzają następujące elementy:
- istnieje możliwość elastycznego dostosowywania emisji obligacji do potrzeb emitenta oraz terminów ich spłat,
- przedsięwzięcia te postrzegane są przez banki jako projekty o niskim ryzyku kredytowym, zaś obligacje przychodowe są papierami cieszącymi się wysokim zaufaniem,
- procedura przygotowywania emisji obligacji przychodowych jest mniej sformalizowana oraz krótsza od procedury aplikowania o kredyt.
Aesco Group oferuje doradztwo w procesie przygotowania emisji obligacji przychodowych.
Zapraszamy do umówienia bezpłatnego spotkania z naszym przedstawicielem w celu omówienia zakresu koniecznych prac i warunków, na jakich możemy rozpocząć ewentualną współpracę, pod numerem telefonu (22) 213 81 60 lub poprzez e-mail biuro@aesco.com.pl.